wywieranie wpływu na ludzi, konwersja
wtorek, 15 marzec 2016 22:13

Czy podawać cenę na stronie internetowej?

Napisał

W ostatnim wpisie przedstawiłem Ci 10 technik ustalania ceny, które zwiększą Twoje dochody, dzisiaj zapytany przez jednego z czytelników, chciałbym się jednak zastanowić, czy w ogóle warto umieszczać na stronie internetowej ceny?

Zdania na ten temat są podzielone. Głównym argumentem przeciwników umieszczania cennika na stronie jest fakt, że klienci będą porównywali ceny z najbliższą konkurencją (o ile mówimy o biznesie lokalnym) lub z inną firmą w Internecie oferującą podobne usługi lub produkty.

Co na to mówią badania?

1 na 4 klientów decyduje o zakupie produktu lub usługi na podstawie ceny

Pozostałych 75% klientów (czyli 3 na 4) przy wyborze kontrahenta kieruje się m.in. jakością, terminowością, opiniami, oczywiście jeśli cena nie odbiega zbytnio od średniej rynkowej.

Jakich klientów szukasz?

Czy chcesz klienta, który zwraca uwagę tylko na cenę? Nie jest lojalny, bo jeśli tylko konkurencja obniży cenę, to do nich przejdzie... Czy wolisz klienta, z którym możesz zbudować odpowiednią relację? Którego dobrze znasz i miło Ci się z nim robi interesy? Który szanuje Twoją pracę i docenia, że wkładasz w nią serce, rozwijasz się w wolnych chwilach i udoskonalasz swoje usługi i produkty?

Jak odwrócić uwagę od ceny?

Można by o tym napisać średniej wielkości książkę, pewnie kiedyś napiszę coś więcej, bo już mam kilka materiałów przygotowanych, na tą chwilę w zupełności wystarczy, jeśli poinformujesz klienta, dlaczego Twoja oferta jest lepsza od oferty konkurencji, dlaczego jakość i termin są lepsze. Musisz wytłuścić różnice i korzyści płynące z wyboru Twojej firmy. Po takim zabiegu możesz spać spokojnie, bo klienci z pewnością się pojawią.

Nieco więcej na ten temat napisałem w mojej książce, gdzie poruszyłem przypadek sprzedaży tego samego produktu po dwóch zupełnie różnych cenach na aukcji internetowej.

A Ty lubisz znać cenę?

Spójrz na to także oczami klienta. Przeglądasz oferty na interesujący Cię temat. Wchodzisz na różne strony internetowe. Jednak tylko na niektórych jest podana cena. Godzina jest późna, więc nie będziesz w nocy dzwonił i dopytywał o cenę. Nie masz też na tyle czasu, aby odwiedzić wszystkie firmy w okolicy, żeby przeprowadzić porównanie cen. Dlatego największym ułatwieniem dla Ciebie będzie, jeśli na każdej stronie znajdziesz ceny internerujących Cię produktów i usług.

Czy jesteś uczciwy?

Podanie ceny, to bardzo uczciwe zagranie. Firma, która publikuje swoje ceny nie chce Cię oszukać ani naciągnąć. Nie gra znaczonymi kartami. Pokazuje na samym początku reguły gry. Albo grasz, albo idziesz do innego stolika.

Oczywiście nie popadajmy tutaj w skrajność, bo doskonale rozumiem, że są branże (sam w takich działam), gdzie nie jest możliwe podanie cennika, ponieważ usługi wyceniane są indywidualnie i zależą od wielu czynników. W takim wypadku możę uda się chociaż podać przybliżone widełki... Zastanów się nad tym.

Reasumując. Uważam, że podanie ceny na stronie internetowej jest godnym polecenia zachowaniem, którego klient oczekuje wchodząc na twoją stronę. Dlatego odpowiadając na pytanie czy pokazywać cenę na stronie inetrnetowej? Odpowiem: TAK :)

A jakie jest Twoje zdanie?

Dawid Szczepaniec

Od 15 lat zajmuje się tematem tworzenia stron internetowych. Przedsiębiorca i wizjoner. Autor pierwszej na rynku książki o manipulacji w sieci. Twórca serwisu ekspercireklamy.pl. Współtwórca serwisu sklejbiznes.pl. Właściciel agencji reklamowej, kilku e-sklepów i marki Cartello.

Hej!

Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie wkrótce?! Polub także fanpage. Kliknij tutaj:

Losowa recenzja:

Wywieranie wpływu
serwis sprzedajacastrona™.pl jest częścią GR4. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów umieszczonych na stronie bez pisemnej zgody autora jest surowo zakazane.
×
×