wywieranie wpływu na ludzi, konwersja
wtorek, 10 listopad 2015 09:05

Czy są Państwo zainteresowani odkupieniem domeny...? Czyli jak nie dać się naciągnąć albo jak zgarnąć fajną domene...

Napisał

Zainspirowany pytaniem jednego z Klientów, postanowiłem poruszyć pewien temat, który przewija się od czasu do czasu, a wymaga wyjaśnienia, szczególnie dla osób, które w przeciwieństwie do mnie nie spędzają większości dnia w Internecie ;)

W kilku słowach chodzi o to, że z reguły naciągacze próbują zarobić na naiwności ludzi i sprzedać im domeny, które w 95% przypadków są im w ogóle nie potrzebne. Klienci przyznawali mi się nie raz, że wydali kilka tysięcy złotych, bo ktoś powiedział im, że inna firma interesuje się pakietem domen w różnych rozszerzeniach (com, net, org, info, biz itp..).

Tym razem mój Klient dostał maila o treści:

Szanowni Państwo,
 
Jestem właścicielem domeny ***.pl . Czy są Państwo zainteresowani odkupieniem wymienionej domeny w cenie 1000 zł netto? Jest to jednorazowa opłata za wykupienie adresu. Przedłużenie domeny na kolejne lata to dla Państwa koszt około 60 zł netto w zależności od wybranego przez Państwa rejestratora. 
 
W Polsce najpopularniejsze i najbardziej wiarygodne są domeny z końcówką .pl, bez myślnika . Jednak z uwagi na to ,że jest to końcówka, w której zarejestrowane jest najwięcej domen w kraju to często powoduje to problem jej rejestracji z powodu tego, że jest zajęta przez inną firmę lub podmiot. Tak też było prawdopodobnie w przypadku Państwa firmy, gdy rejestrowali Państwo swą pierwszą domenę. Jeśli martwią się Państwo o utratę pozycji w Google w związku z pozycjonowaniem lub innymi działaniami prowadzonymi w internecie w celu promocji firmy to pragnę Państwa uspokoić, iż moc domeny można przenieść na nową domenę. Mogą Państwo zrobić również przekierowanie. Jeśli zdecydują się Państwo na tę domenę to będą mieli Państwo pewność, że gdy powstanie firma o takiej samej nazwie jak Państwa lub podobnej branży to nie będzie miała możliwości jej odkupienia, gdyż należeć będzie ona do Państwa.  Jest to również zabezpieczenie nazwy Państwa firmy lub branży w internecie. Co niewątpliwie może ułatwić budowanie marki i większą rozpoznawalność. Również szybsze dotarcie na stronę dzięki wyższej pozycji w Google. 
 
Jeśli się Państwo zdecydują to bardzo proszę o kontakt mailowy. Z wielką chęcią również wyjaśnię wszelkie wątpliwości odnośnie każdego aspektu zakupu domeny. Transakcję możemy przeprowadzić za pomocą największej w Polsce giełdy domen internetowych Aftermarket.pl. Na domenę otrzymają Państwo fakturę VAT. 
 
Jeśli planują Państwo rozwój swojej firmy to naprawdę warto rozważyć zakup najlepszej domeny, gdyż podobna okazja może się w przyszłości nie powtórzyć. 
 
Pozdrawiam serdecznie.
 
Maciej W***

Spotykamy się zatem z dwojakimi sytuacjami:

  1. sprzedaż jednej domeny
  2. sprzedaż wielu domen (z różnymi końcówkami lub różnymi modyfikacjami np. nazwafirmy24.pl e-nazwafirmy.pl itp)

W przypadku opcji 1 może to być ciekawa okazja, jednak należy do niej podejść na chłodno. Przykładowo nazywam się Dawid Szczepaniec i ktoś proponuje mi domenę szczepaniec.pl - jeśli cena byłaby niewysoka osobiście kupiłbym taką domenę, ponieważ wiem, że w mojej sytuacji posiadanie takiej domeny wpłynęłoby na postrzeganie mojej osoby i prestiż (jakkolwiek to zrozumiecie :P). Jednak w innych przypadkach domena taka może nie być wcale potrzebna i do niczego się nie przyda, poza wyczyszczeniem konta na jej zakup. Należy rozważyć wszelkie za i przeciw, głęboko zastanowić się, czy taka domena jest potrzebna i podjąć odpowiednią decyzję (oczywiście warto spróbować negocjować cenę).

W przypadku, kiedy dostajesz maila z informacją, że firma konkurencyjna interesuje się różnymi domenami, które są wariacjami Twojej domeny lub w różnych rozszerzeniach (np. masz domenę producentusmiechu.pl, a ktoś proponuje Ci producentuśmiechu.com.pl producentusmiechu.net, producentusmiechu.eu..) to jest to ewidentne kłamstwo, ponieważ skąd niby autor maila o tym wie? Jego jedynym celem jest zmanipulowanie Twojej osoby poprzez strach przed konkurencją i naciągnięcie Cię na pakiet zupełnie niepotrzebnych domen, które po upływie abonamentu rocznego będziesz musiał/mógł przedłużyć na kolejne 12 miesięcy, co wyciągnie kolejnych martwych królów z Twojego portfela.

Reasumując te krótkie rozważania - jeśli ktoś proponuje Ci jedną ciekawą domenę, to warto rozważyć jej zakup tylko jeśli stać Cię na to i taka domena w czymś Ci pomoże, jeśli ktoś próbuje Ci wcisnąć pakiet domen - od razu zakończ dalszą konwersację.

Dawid Szczepaniec

Od 15 lat zajmuje się tematem tworzenia stron internetowych. Przedsiębiorca i wizjoner. Autor pierwszej na rynku książki o manipulacji w sieci. Twórca serwisu ekspercireklamy.pl. Współtwórca serwisu sklejbiznes.pl. Właściciel agencji reklamowej, kilku e-sklepów i marki Cartello.

Hej!

Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie wkrótce?! Polub także fanpage. Kliknij tutaj:

Losowa recenzja:

Wywieranie wpływu
serwis sprzedajacastrona™.pl jest częścią GR4. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów umieszczonych na stronie bez pisemnej zgody autora jest surowo zakazane.
×
×