wywieranie wpływu na ludzi, konwersja
środa, 23 wrzesień 2015 08:51

Flash - musi odejść

Napisał

Parafrazując hasła wykrzykiwane przez protestujących wobec Pana Leszka Balcerowicza, na przełomie wieków, możemy powiedzieć (ba, wykrzyknąć!) FLASH MUSI ODEJŚĆ!

O co tyle rabanu? Ktoś zapyta.. A no o to, że technologia Flash jest technologią przestarzałą, archaiczną i niebezpieczną. Raz po raz pojawiają się w sieci różne wpisy o szkodliwości używania i powodach do niewykorzystywania tej technologii. Podsumowując i wybierając najciekawsze z nich możemy wyczytać m.in.:

  • po wykryciu luki w bezpieczeństwie, najpopularniejsza przeglądarka internetowa (Mozilla FireFox), postanowiła umieścić wtyczkę flash na czarnej liście (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/blocked/p946)
  • Alex Stamos odpowiedzialny za bezpieczeństwo Facebooka ogłosił w lipcu 2015, że Adobe (twórca Flasha) powinien ogłosić ostateczną datę wsparcia dla tej technologii (https://twitter.com/alexstamos/status/620306643360706561)
  • flash nie jest obsługiwany przez urządzenia mobilne (tablety, smartfony) - to jeden z najmocniejszych argumentów przemawiających za niewykorzystywaniem tej technologii przy tworzeniu stron internetowych
  • rośnie grono użytkowników, którzy świadomie (głównie z powodu natarczywości reklam) blokują flasha za pomocą wtyczek w przeglądarkach (np. https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/flashblock/)
  • flash obciąża procesor komputera, oczywiście ktoś powie, że w aktualnych czasach, kiedy każdy ma maszynę o jakiej w NASA mażyli jeszcze kilka lat temu, jednak grosz do grosza... i komputer zamulony

Wymieniać można by tak długo, jednak myślę, że powyższe argumanty dadzą Ci do zrozumienia, że technologię flash należy odstawić.

Czego więc używać w zamian?

Zależy od tego, do czego chciałeś flasha wykorzystać, ale z pomocą może przyjść JavaScript albo HTML5.

Dawid Szczepaniec

Od 15 lat zajmuje się tematem tworzenia stron internetowych. Przedsiębiorca i wizjoner. Autor pierwszej na rynku książki o manipulacji w sieci. Twórca serwisu ekspercireklamy.pl. Współtwórca serwisu sklejbiznes.pl. Właściciel agencji reklamowej, kilku e-sklepów i marki Cartello.

Hej!

Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie wkrótce?! Polub także fanpage. Kliknij tutaj:

Losowa recenzja:

Wywieranie wpływu
serwis sprzedajacastrona™.pl jest częścią GR4. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów umieszczonych na stronie bez pisemnej zgody autora jest surowo zakazane.
×
×