wywieranie wpływu na ludzi, konwersja
środa, 08 lipiec 2015 09:27

Czym jest RWD, czyli Responsive Web Design?

Napisał

Choć RWD, czyli Responsive Web Design jako technika projektowania stron internetowych znana jest od kilku lat, to nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co to jest i jakie daje możliwości. W tym wpisie postaram się przybliżyć Ci temat RWD i przekonać do tego, że każda nowo powstała strona obowiązkowo powinna być zbudowana w ten sposób. Nie będziemy się tutaj wdawali w techniczne aspekty jak wykonać taką stronę i jakie narzędzia wykorzystać, chciałbym tylko zwrócić uwagę na takie rozwiązania.

 

Ale zacznijmy od samego początku, czyli wyjaśnienia, co oznacza po polsku skór RWD? Nie da się zbyt dokładnie przetłumaczyć samego skrótu, dlatego spróbujmy to nieco obejść... RWD, to technika projektowania stron internetowych, które zakładają poprawne wyświetlanie się treści strony na różnego rodzaju urządzeniach, takich jak komputer z monitorem zewnętrznym, laptop, tablet, smartfon. Tego rodzaju strony są uniwersalne, to znaczy, że swój wygląd dostosowują do szerokości ekranu, na jakim są wyświetlane.

Jeśli używasz Internetu na swoim smartfonie do przeglądania stron www, to zapewne spotkałeś się ze stronami, które były nieczytelne, których ważne elementy wychodziły poza ekran i nie było możliwości ich poprawnego przeczytania. Te strony z pewnością nie były zaprojektowane w RWD. W dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi posiada co najmniej jeden smartfon, a koszty transferu internetowego spadają, coraz częściej przeglądamy strony www na tych urządzeniach. Okazji do tego jest mnóstwo - kolejki, podróże, czy chociażby toaleta.

Nie dziwi zatem fakt, że firmy, które chcą się liczyć na rynku, które chcą aby ich oferta docierała do wszystkich odbiorców, w taki sam, czytelny sposób powinny zainteresować się tą techniką. W zależności od posiadanego budżetu, można zbudować całkowicie nową stronę lub dostosować aktualnie posiadaną do urządzeń mobilnych.

Strony mogą w dwojaki sposób dostosowywać się do szerokości wyświetlacza:

  • płynnie - czyli wraz ze zmianą szerokości wyświetlacza poszczególne elementy są widoczne lub ukrywane, a także ich szerokość zmienia się w sposób płynny
  • statycznie - czyli strona będzie rozpoznawała szerokość ekranu (oczywiście za pomocą odpowiednich skryptów) a następnie ładowała odpowiedni szablon dla urządzenia o podanej szerokości
Dawid Szczepaniec

Od 15 lat zajmuje się tematem tworzenia stron internetowych. Przedsiębiorca i wizjoner. Autor pierwszej na rynku książki o manipulacji w sieci. Twórca serwisu ekspercireklamy.pl. Współtwórca serwisu sklejbiznes.pl. Właściciel agencji reklamowej, kilku e-sklepów i marki Cartello.

Hej!

Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie wkrótce?! Polub także fanpage. Kliknij tutaj:

Losowa recenzja:

Wywieranie wpływu
serwis sprzedajacastrona™.pl jest częścią GR4. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów umieszczonych na stronie bez pisemnej zgody autora jest surowo zakazane.
×
×