wywieranie wpływu na ludzi, konwersja
sobota, 19 grudzień 2015 10:19

Rejestracja za 300 milionów? Czyli jak zarabiać na upraszczaniu.

Napisał

Dzisiaj opowiem Ci pewną historię, której odmian w sieci można znaleźć bardzo dużo, jednak ciężko trafić do źródła, żeby potwierdzić jej prawdziwość. Nie zniechęcaj się tym jednak, ponieważ wnioski z tej historii są bardzo cenne.

Legenda głosi, że zastąpienie dwóch przycisków w procesie składania zamówienia jednym spowodowało wzrost obrotów firmy w ciągu miesiąca o 45%. Ta firma to Amazon.

Jak to było naprawedę, ciężko stwierdzić, fakt jest taki, że początkowo rejestracja konta była ostatnim krokiem przed płatnością. Klienci przed przejściem do banku musieli podać swojego maila i hasło, aby w ten sposób zarejestrować konto w sklepie. Intencje były dobre, chciano ułatwić klientom powracającym dokonywanie zakupów, mogli przecież tylko się zalogować i już wszystkie dane były uzupełnione z automatu.

Klienci jednak nie pamiętali swoch haseł, w efekcie czego mówi się, że najbardziej wytrwali i lojalni klienci posiadali w sklepie nawet 10 kont!

Postanowino zatem dokonać pewnej zmiany... W procesie zamawiania pojawił się przycisk "Dalej" kierujący klientów do płatności, a dopiero po złożeniu zamówienia opcjnalnie mogli założyć swoje konto w sklepie.

Jak wspomniałem we wstępie - nieistotne, czy była to prawda, czy zmyślona opowieść przekazywana z ust do ust (czy raczej z klawiatury na ekran). Ważne jest to, że optymalizacja Twojej strony, to ciągłe upraszczanie i ułatwianie życia klientom.

mem ux 01

Zakupy w e-sklepie można porównać do zakupów w rzeczywistym sklepie. Kiedy nie umisz w sklepie odnaleźć czego szukasz, albo kolejki są długie lub sprzedawcy rzucają Ci inne kłody pod nogi, to idziesz na drugą stronę ulicy, gdzie bez podobnych problemów kupujesz, co potrzebujesz. Podobnie jest na Twojej stronie. Jeśli klient poczuje się zagubiony, zakłopotany, coś będzie dla niego niejasne, to zrezygnuje z zakupów, a Ty dalej będziesz mówił, że biznes Ci nie idzie. A co zrobiłeś, żeby go ulepszyć?

Dlatego już dzisiaj zastanów się, jak możesz poprawić choć jedną, malutką rzecz, która ułatwi życie odwiedzającym Twoją stronę...

Po więcej inspiracji do zmian zapraszam Cię do mojej książki o manipulacji w Internecie, jeśli jeszcze jej nie posiadasz albo do pozostałych artykułów...

Dawid Szczepaniec

Od 15 lat zajmuje się tematem tworzenia stron internetowych. Przedsiębiorca i wizjoner. Autor pierwszej na rynku książki o manipulacji w sieci. Twórca serwisu ekspercireklamy.pl. Współtwórca serwisu sklejbiznes.pl. Właściciel agencji reklamowej, kilku e-sklepów i marki Cartello.

Hej!

Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie wkrótce?! Polub także fanpage. Kliknij tutaj:

Losowa recenzja:

Wywieranie wpływu
serwis sprzedajacastrona™.pl jest częścią GR4. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów umieszczonych na stronie bez pisemnej zgody autora jest surowo zakazane.
×
×